ElektroPrůmysl.cz SOFTWARE 64 | duben 2026 Firmy zbytečně přicházejí o peníze na drahém předplatném i na nevyužívaném softwaru Firmy v Česku platí u nejběžnějšího kancelářského softwaru stále více za funkce, které jejich zaměstnanci nikdy neotevřou. V dalších firmách zase mnohdy leží ladem přebytečné licence v hodnotě stovek tisíc korun, o jejichž existenci management často ani neví. Oba problémy neefektivního nakládání se softwarem mají řešení, jen je třeba přestat vnímat software jako nutný náklad a začít s ním zacházet jako s aktivem. Ještě před nedávnem byl přechod na Microsoft 365 nebo Google Workspace vnímán jako jednoznačný krok vpřed. Nižší pravidelné platby místo vysoké jednorázové investice, práce se sdílenými dokumenty odkudkoli, automatické aktualizace. Zdálo se, že správa kancelářského softwaru je jednou provždy vyřešená. Není.„V roce 2026 se otázka, zda je lepší si software předplácet či vlastnit, vrací do agendy vedení firem se stejnou naléhavostí jako v dobách, kdy si cloudová řešení začala razit svou cestu k zákazníkům. Jen tentokrát nejde o technologické požadavky IT oddělení, ale o tvrdou finanční a strategickou rozhodovací úlohu pro vedení firem,“ říká Jakub Šulák, CEO Forscope. AI spustila cenový růst V návaznosti na investice do umělé inteligence začal už v loňském roce lídr trhu kancelářského softwaru, společnost Microsoft, zdražovat své produkty a další více než 16% zdražení licencí svého Microsoft 365 oznámil na začátek letošního léta. To vše především kvůli AI nástrojům, které firma do svých produktových balíčků automaticky začlenila. Zároveň se softwarový gigant, na jehož produkty se každý den v Česku spoléhají statisíce firem a miliony uživatelů, rozhodl zrušit některé objemové slevy při nákupu online služeb. „Firmy, které se kdysi těšily na slevy při obnově smluv, tak zjišťují, že slevy klesají nebo mizí, ale zato roste nejistota okolo budoucích cen. A kolik bude stát licence za tři roky, vám teď nikdo neřekne,“ vysvětluje Jakub Šulák. Předplatné s sebou nese i zásadní posun v účetní logice. Přesun z vlastnictví softwaru směrem k předplatnému totiž znamená posun z tzv. režimu CAPEX (investiční výdaje na jednorázové pořízení, které se následně odepisují) do režimu OPEX (provozní náklady v podobě opakované měsíční či roční platby) s nejistým vývojem cen. Licencování softwaru tak nepředstavuje pouhý provozní nákup, ale přímo ovlivňuje
RkJQdWJsaXNoZXIy Mjk3NzY=